2012
-

12.12.12 | Besøgende fra alle kontinenter prøver Dwarfs juletog
Hvert år fejrer vi julen med vat, web og juletog. På juletoget.dk kan du fjernstyre et tog, der kører rundt på bureauet - og er du den dygtigste på dagen, vinder du ovenikøbet en flaske champagne.
Sidste afgang var den 24. december kl. 12.00. På det tidspunkt havde vores kunder og venner af huset kørt over 5.000 ture med vores web-betjente Märklin-tog. Det svarer til 42 ture i timen, og så er det jo ingenting at køre 15 ture med champagne til de heldige vindere.
Juletoget vender tilbage i december 2013, men du kan gå ind på juletoget.dk og se, hvordan løsningen er bygget og læse lidt om resultaterne. Du kan også få lidt jule-muzak og snevejr, hvis du trænger.
Kig her - og tryk på knapperne
-

12.11.12 | Nyt whitepaper om nyhedsbreve
Danskerne elsker at modtage e-mails med gode tilbud. Faktisk står nyhedsbrevene i dag for et salg på godt 7 milliarder kr. om året. Og spørger man kunderne i dagligvarebutikkerne, så vil hver anden gerne modtage en elektronisk tilbudsavis fra den pågældende butik ugentligt.
Facebook og smartphone apps kan man få til diskussion på både direktions- og bestyrelsesniveau, men nyhedsbreve – som er langt mere betydningsfulde for salget – overlader man ofte til en marketingsassistent at bruge nogle få timer på om ugen.
I denne udgave af Dwarf Quarterly har vi undersøgt potentialet i kommercielle nyhedsbreve. Alle kan sende et nyhedsbrev, men hvordan gør man det bedst? Vi vil med dette whitepaper understrege den strategiske betydning af nyhedsbreve. Vi trækker på erfaring fra de mest populære webshops i Danmark og sammenfatter det hele i en række praktiske anbefalinger.
Se det nye whitepaper her
-

30.10.12 | Open Source i Faxe Kommune
Faxe Kommunes nye website bliver indviet i dag med tale af Faxes borgmester Knud Erik Hansen.
Dwarf har stået for struktur, design og udvikling. "Vi satte os for i fælleskab med Dwarf at udvikle et website, som skulle afspejle Faxe Kommune som en moderne, udadvendt offentlig administration. Både borgere og erhvervsliv skulle hurtigt og gnidningsfrit finde den information eller digitale selvbetjeningsløsning, de søger", siger Niels Weiglin, kommunikationskonsulent i Faxe Kommune.
Sitet skaber værdi ved, at borgere og virksomheder i kommunen får en bedre og hurtigere online betjening. Samtidig sparer løsningen Faxe Kommune for en del licensudgifter, hvor dén besparelse alene kan finansiere alle udviklingsomkostningerne på 2-3 år.
Effekten af den bedre onlinebetjening skal gerne kunne ses, når Digitaliseringsstyrelsen offentliggør "Bedst på Nettet 2012", og når vi selv følger op på vores store Kommunale Web Excellence måling i 2013.
Fokus har været at gøre websitet enkelt og overskueligt med relateret indhold og relaterede selvbetjeningsløsninger. Der er desuden direkte fra forsiden lavet et selvbetjeningsunivers, hvor de forskellige selvbetjeningsløsninger kan filtreres på baggrund af behov eller målgruppe.
Det nye site kan se her: www.faxekommune.dk
-

15.10.12 | Super simpel gratis to-do app
Dwarf er gået live med en super simpel to-do app til iPhones. Vi ved godt, at ”markedet for to-do apps” er rimelig mættet. Det er ikke dét, projektet handler om. App’en er et eksperiment, der gerne skulle lære os på Dwarf noget om, hvordan man kan sprede brugen af en app, hvis man ikke kan stå på skuldrene af et stort website.
Vi er stadig stolte af vores mobilsite til TV2SPORT og vores sushi-app til Sticks’n’Sushi, men begge løsninger har jo et solidt fundament på nettet i forvejen. Med tododone-app’en er vi på bar bund.
Første step er naturligvis, at app’en løser en opgave bedre end alternativerne, hvilket vi i al beskedenhed mener, at den gør. Men dét er alligevel ikke nok til succes i App Store. Succes kræver synlighed, og det vil vi så eksperimentere med de næste par måneder. Læs mere og hent app’en her.
-

26.06.12 | Sport på alle platforme
TV 2 SPORT er netop gået live med et nyt mobilsite udviklet af Dwarf.
Mobilsitet understøter Apples iOS-styresystem, som blandt andet anvendes på iPhone, iPad og iPod. Det nye site kan naturligvis også bruges med Android og Windows Phone. Derfor bliver det nemmere at få adgang til sportsnyheder, livescores og videoklip på farten, uanset hvilken gadget-leverandør man holder med.
"TV 2 SPORT vil være danskernes foretrukne sportsformidler, og derfor skal vi også være stærke på de mobile platforme. Det nye mobilsite gør det lettere at overskue indholdet og navigere på den mindre skærm, og desuden har vi ændret videoformatet, så også iPhone-brugere kan være med", siger kommerciel direktør for TV 2 SPORT Jesper Andersson i en pressemeddelelse.
Mobilsitet er ligesom websitet udviklet i Drupal 7, og det er naturligvis det samme indhold, der vises på web og mobil, så der ikke er noget ekstraarbejde for journalister og redaktører forbundet med at præsentere indholdet på endnu en platform.
Også når det gælder mobilsitet, er der lagt vægt på at udnytte Drupalplatformens taksonomi og struktur til at skabe et mobilsite med meget hurtige loadtider og en intuitiv sammenkobling af indholdet.
-

06.06.12 | Håndholdt selvbetjeningssystem til Sikkerhedsstyrelsen
1. maj gik Sikkerhedsstyrelsen i luften med et nyt selvbetjeningssystem udviklet af Dwarf i Drupal 7. På 20 dage har løsningen været brugt til 6.000 el-eftersyn og sparet elinstallatørerne og medarbejderne i Sikkerhedsstyrelsen for masser af administrativt arbejde. Projektet tjente sig selv hjem på 80 dage.Sikkerhedsstyrelsen ønskede et elektronisk selvbetjeningssystem, som elinstallatørerne kunne bruge under el-eftersynet, der fra maj 2012 blev obligatorisk ved alle hussalg i Danmark. Løsningen er skabt i et tæt samarbejde mellem Sikkerhedsstyrelsen, Dwarf og en brugergruppe af elinstallatører for at sikre, at løsningen passer 100% til de konkrete arbejdsgange og processer, og dermed skaber mest mulig værdi.
-

23.04.12 | Nyt website til Kommunernes Landsforening
Dwarf har implementeret nyt design for Kommunernes Landsforening i EPiServer. Løsningen gik live 1. marts. Websitet har fusioneret indholdet med Danske Kommuners nyheder og KL.dk, og rummer nu både debat, analyse, navnestof og nyheder for det kommunale Danmark.
Efter knap to måneder i luften, er det tydeligt, at websitet er gået frem på alle vigtige parametre: 36 pct. flere besøg, 30 pct. flere unikke besøgende og 16 pct. flere sidevisninger. Samtidig er adviseringsfunktionen, som vi byggede i den første udgave af KL.dk, blevet videreudviklet og driver nu omkring 46 pct. af trafikken til sitet.
Websitet er implementeret i EPiServer CMS 6, hvor vi har brugt composermodulet til at bygge sitets sociale elementer. Vi har renskrevet og optimeret koden, så loadhastigheden er blevet mærkbart forbedret.
Men tro ikke bare vores salgstale: Prøv websitet hér
Du kan læse mere om Dwarfs løsninger på EPiServer hér
-

21.04.12 | Der er fortsat høj vækst i mobilshopping
Dwarf har netop undersøgt, hvad status er for mobilshopping i 2012. Vi har set på udviklingen siden sidste sommer, hvor vi foretog undersøgelsen ”Mobilshopping 2011”, og resultatet er tydeligt. Der er fortsat høj vækst i mobilshopping.
Nu er situationen, at 51 pct. af alle voksne danskere mellem 18 og 70 år har en smartphone, og udviklingen peger på, at tallet ved næste årsskifte vil være omkring 80 pct.
Surveydeltagerne er desuden blevet stillet spørgsmålet: ”Har du købt varer eller services i en webshop fra din mobiltelefon?”. I 2011 svarede 7 pct. af alle "ja" til dette spørgsmål. Nu et år efter er tallet 16 pct.
Da tallene viser, at folk med smartphones er langt mere tilbøjelige til at shoppe fra deres mobiltelefoner end folk med gammeldags mobiltelefoner, så medfører denne udvikling et så stort potentiale for mobilshopping, at det nu er forretningskritisk for den digitale forretning.
Se flere tal fra den nye undersøgelse her.
-

18.04.12 | Dwarf er medsponsor af UX Camp Cph 2012
UX Camp Cph 2012 er et fagligt event på ITU, hvor alle med interesse for digital brugervenlighed samles for at diskutere forskellige vinkler på emnet og samle op på de nyeste erfaringer.
Vi har hos Dwarf valgt at sponsorerer dette initiativ, da vi mener, det er vigtigt med et stærkt fagligt miljø, der kan medvirke til at skabe de bedste løsninger for brugerne. Løsninger der er baseret på grundig analyse og nye internationale erfaringer.
På campen deltager både praktikere, forskere og studerende. Og vi mødes på tværs af alt fra webstrategi, informationsarkitektur, interaktionsdesign, teknisk udvikling og medieforskning.
Der er ikke tale om en traditionel konference, men om en barCamp. Det vil sige, at alle deltagere forventes at bidrage til formidlingen og skabelsen af viden. Som arrangørerne selv siger det ”No tourists, only participants”.
Campen løber af stablen lørdag den 21. og søndag den 22. april. Og vi glæder os til at mødes med de andre UX ildsjæle.
Læs mere her http://uxcampcph.org
-

13.02.12 | Børsen Tablet til fordybelse og overblik
Erhvervslivet vil have adgang til nyheder altid og alle steder. Og Børsen vil give dem det. Derfor har Børsen og Dwarf i tæt samarbejde udviklet en ny web-applikation, der er en særlig tablet-tilpasset medieløsning. Børsen leverede indhold og kendskab til kundegruppen. Dwarf leverede digital forretningsforståelse, design og udviklingskompetencer.
Børsen nye tablet-løsning giver læserne døgnets vigtigste begivenheder præsenteret enkelt og letlæseligt. Avisens topnyheder suppleres i løbet af døgnet med aktuelle historier, breaking news fra borsen.dk og live web-tv fra Børsen tv. Mens computere bruges i dagtimerne, så bruges tablets i højere grad i aftentimerne, hvor man sidder uforstyrret af kollegaer og børn, og har tid til fordybelse og overblik. Der er derfor afsat redaktionelle ressourcer specifikt til at skabe overbliksartikler, der egner sig til formatet på Børsen tablet.
Løsningen er udviklet som en HTML5 webapp, der kan tilgås fra alle tablets. I udseende og brugeroplevelse ligner den en mellemting mellem en klassisk app, der downloades fra smartphones, og et website. Design og navigationsmæssigt har vi taget det bedste fra begge verdener. Og da den er lavet som en webapp, kan Børsen let få fremtidige ændringer igennem uden de bureaukratiske godkendelsesprocedurer i diverse app-stores.
Prøv selv Børsen Tablet her
